04.01.2020 17:45

Ako oprať patchworkovú prikrývku

Domácnosť - Staráme sa o textílie

 

Vlastnoručne vyrobená patchworková prikrývka je vzácnym bytovým doplnkom, s ktorým treba zaobchádzať opatrne aj pri praní.

Perieme ju ručne vo vode teplej 30°C, do ktorej pridáme jemný prací prostriedok. Aby ostali farby svieže a nevybledli, prilejeme aj trochu octu. Prikrývka, ušitá z viacerých vrstiev, vodou nasiakne a je veľmi ťazká. Keby sme ju vybrali z vody celú, vlákna by sa potrhali. Preto z nej len postupne vytláčame vodu a prekladáme ju do plastového koša na bielizeň. Potom ju vložíme do práčky a dáme vyžmýkať asi pri 400 až 550 otáčkach. Vyžmýkanú ju uložíme na podklade a necháme sušiť. Dobre ju vyrovnáme, aby sme ju nemuseli žehliť, čo je dosť komplikovaná procedúra.

 

Sušenie a žehlička

V prípade ozdobnej výšivky sa žehlička neodporúča vôbec, znehodnotili by sa záhyby typické pre quilt. Ak chceme výrobok zavesiť, tak jedine na viacerých šnúrach, aby sa váha ešte mokrej prikrývky rozložila. Určite ju nenecháme sušiť na priamom slnku, lebo by vybledli farby. 

Poznámka:

Na možné problémy s praním myslíme ešte pri šití prikrývky. Ak chceme kombinovať kontrastné farby, napríklad bielu a čiernu, látky určite predperme, aby sa neskôr navzájom nezafarbili. Obzvlášť to platí pre textílie výraznej červenej farby. Ak je plocha prikrývky doplnená aplikáciami alebo výšivkou zo zlatej či striebornej nite, radšej ju odnesme do čistiarne a sami sa ju prať nepokúšajme.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada