21.10.2021 16:04

Ako naložiť s popadaným lístím v záhrade

Zelený domov – Pestujeme rastliny

 

Listy zo stromov sa nám tmolia všade pod nohami, či už na chodníkoch sídlisk s bohatou výsadbou stromov alebo v parkoch a záhradkách. V poslednom prípade záleží jedine na nás, čo s týmto biologickým materiálom urobíme.

Možno je niekto obdivovateľom farebných listov, nesporne je to jesenne malebný výhľad na trávnik s takouto ozdobou. No nechať ich len tak na zemi zhniť sa neodporúča. Na jar by sa ukázali znehodnotené miesta na trávniku, rôzne fľaky a lysiny.

 

Potrebujete kvalitné hrable

Napokon každému dôslednému záhradkárovi neostane nič iné len v priebehu sezóny niekoľkokrát pohrabať časť pozemku, na ktorom rastú rôzne listnaté stromy, či už ovocné alebo okrasné. Lístie sa potom odporúča zahrabať do jamy v kúte záhrady. Kedysi sa zvyklo spaľovať, dnes je však táto aktivita pre nebezpečenstvo požiaru a intoxikáciu splodinami zakázaná. Geniálny je, samozrejme, fúkač lístia, ktorý zbaví trávnik neželanej farebnej pokrývky rýchlejšie a precíznejšie.

Zmysluplné zužitkovanie

Popadané lístie sa dá vcelku dobre zužitkovať. Jednou možnosťou je kompost, v ktorom si každý majiteľ nechá rozkladať vhodný biologický materiál zo záhrady i z domácnosti, najmä z kuchyne. Kvalitný kompost dokáže zeminu určenú na sadenie zeleniny alebo okrasných kvetov výborne zrevitalizovať.

Okrem klasického kompostoviska sa dá lístie uskladniť aj v košoch z pletiva, kde sa zmenia na humus vhodný rovnako na hnojenie záhradnej flóry. Pre urýchlenie rozkladu zmesi popadaného lístia a čerstvo pokosenej trávy pred zimnou sezónou sa môže použiť dusík, ktorý podporuje množenie mikroorganizmov. A na prevzdušnenie sa odporúča pridať drobné drevené odrezky. Nezabudnite na špecifické vlastnosti listov z konkrétnych stromov a správne kombinácie. Napríklad kompost z dubového lístia praje rododendronu a ostatným rastlinám, ktoré neobľubujú v pôde vysoké hodnoty pH. Treba poznať aj dĺžku rozkladu a zrenia humusu. Tým dubovým to trvá dlhšie, rýchlejšie sa rozložia listy z lipy a hrabu.

Ako teplá perina

Ak nemáte na kompost trpezlivosť a čas, existuje aj jednoduchšia forma využitia popadaných jesenných listov. Zverte mu úlohu mulču ako ochrany rastlín pred mrazom a a zároveň zdroja potrebných živín. Vďačné vám budú najmä maliny, čučoriedky a jahody. Zahrnuté kôpky listov ku kríkom a stromom sú aj dobrým miestom a potravou pre dážďovky, ktoré, ako je známe, prekryprujú pôdu

 

Poznámka: V prípade, že ste okrem flóry priaznivcom aj fauny, môžete pomôcť prežiť mrazivé mesiace vo vašej záhrade vďaka kôpkam lístia ježkom a iným drobným zvieratkám. Bude to pre ne dokonalé zimovisko.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada