10.06.2016 21:26

Ako jedlo chladiť úsporne

Domácnosť – Ako šetriť

 

Ak chcete udržať dobré jedlá, ktoré ste uvarili, dlho čerstvé, spoľahnete sa určite na chladenie, takže v konečnom dôsledku budete potrebovať elektrinu.

Ak máte kvalitnú chladničku a navyše sa naučíte správne potraviny i pokrmy ukladať, dokážete v niektorých prípadoch ušetriť až 50 % energie. Pomôže pár tipov ako orientačných majákov:

  • Chladnička a mraznička sú zariadenia, ktoré v kuchyni spotrebujú najviac energie, pretože ich nikdy nevyťahujeme zo zásuvky. Pokiaľ plánujete nahradiť svoj starý spotrebič, zvážte energetickú triedu A++ a A+++.
  • Kvalitné chladničky sú vždy vybavené tzv. klimatickými zónami. Je dobré sa v nich vyznať, aby ste vedeli, ako svoje potraviny správne skladovať. V miestach s vyššou teplotou skladujte potraviny ako vajcia alebo maslo. Do miest s nižšou teplotou dávajte zeleninu, ryby a mäso.
  • Je dokázané, že aj obyčajná 3-milimetrová vrstva námrazy zvýši spotrebu energie v mrazničke až o 75 %. Odporúčaná teplota v chladničke je 5 °C a v mrazničke -18 °C. Každý stupeň nad odporúčané hodnoty zvýši spotrebu energie až o 5 %.
  • Do chladničky nikdy nevkladajte jedlo, ktoré je ešte teplé. Vždy ho nechajte najskôr vychladnúť. Teplé jedlo v chladničke zvyšuje spotrebu energie a môže spôsobiť tvorbu námrazy, ktoré opäť povedie k zvýšeniu spotreby energie.
  • Keď vybaľujete nákup, vyložte ho najprv celý na pracovnú dosku. Nebudete tak musieť mať dlho otvorené dvere chladničky počas ukladania potravín, čím zbytočne plytváte energiou.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: Ikea

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada