03.08.2021 16:30

Ako často meniť obliečky či uteráky?

Domácnosť – Staráme sa o textílie

 

Možno by sa na prvý pohľad zdalo, že všetko v poriadku, no v skutočnosti by mikroskopický svet našej domácnosti odhalil viac. Najmä v súvislosti so skutočnou čistotou textílií, ktoré denne používame. Uteráky, utierky či posteľná bielizeň sa totiž zašpinia skôr, než si myslíme.

Býva to sila zvyku i rodinných tradícií. Periny prezliekame zvyčajne v rovnakej frekvencii ako naša mama. Niekto každú sobotu, iný raz za desať týždňov. A o utierkach zatúlaných na kuchynskej linke niekedy ani netušíme, kedy sme ich naposledy menili. Aké sú odporúčania hygienikov, aby sme niečo v súvislosti s čistotou bytových textílií nezanedbali? Častejšie ich meniť za čisté, investovať energiu do prania sa vyplatí. Aj kvôli zdraviu.

 

Ako často vymieňať za čisté zo skrine?

  • obliečky na periny – každé dva týždne
  • plachta či prestieradlo na posteľ - raz za týždeň
  • veľké osušky – každé 4 dni
  • uteráky – raz za 3 dni, keďže by sme ich mali používať po každom umytí rúk 
  • textilné utierky – každé dva až tri dni, pri intenzívnom varení okamžite po utretí riadu po obede

 

Nepodceňujme zdravotné riziká

Možno sa nám zdá, že s čistotou obliečky na vankúši je všetko v poriadku a ani utierka sa nám nezdá ešte špinavá. Až nás zobudia niektoré zdravotné problémy. Napríklad reakcie na koži, rôzne alergie alebo ťažkosti s dýchaním. Pretože posteľná bielizeň napríklad je vďaka potenia a biologického odpadu mikroskopických rozmerov z nášho tela ideálnou liahňou roztočí. To platí aj pre uteráky, ktorými si môžeme prenášať rôzne infekcie. U kuchynských utierok je najväčším problémom množstvo mikróbov a baktérií, ktoré sa môžu dostať do jedla a spôsobiť tráviace ťažkosti.

Letné potenie..

... je určite dôvodom pre častejšiu výmenu posteľnej bielizne než v chladných mesiacoch. Po obzvlášť horúcej noci, keď sa zobudíme pár krát úplne spotení, tak to treba urobiť aj obliečkami, ktoré sme len dva dni predtým prezliekli.  

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada