20.05.2017 17:45

Ako bojovať so stresom

Zdravie a krása – Relax a pohyb

 

Cítite sa po prebudení, akoby vás prešiel parný valec? Alebo vám pri zaspávaní víria v hlave povinnosti, ktoré vás neminú nasledujúci deň? Príčinou môže byť aj stres, ktorý pri dlhodobom pôsobení môže mať nepriaznivé účinky na vaše zdravie. Významným pomocníkom v boji proti stresu je magnézium.

Možno patríte k flegmatikom a máte pocit, že stres sa vás netýka. Opak môže byť pravdou. Stres pôsobí na ľudí individuálne a aj navonok pokojného človeka môže dostať do určitej nerovnováhy. Niekoho stresujú každodenné povinnosti v práci, v domácnosti, iného vlastné myšlienky, postoje a vnímanie vecí. Nehovoriac o tom, že v každej fáze života na nás čakajú nepredvídateľné a niekedy aj ťažko zvládnuteľné udalosti. Ako sa však vedieť postaviť stresu zoči – voči? Odstrániť všetky stresujúce podnety je nereálne, dôležité je vedieť stres prijať, naučiť sa ho zvládať a vedieť ho eliminovať.

 

Dobrý i zlý stres

Aj keď to vo väčšine prípadov nevnímame, stres nemusí pôsobiť na náš organizmus len negatívne. Pokiaľ trvá krátko a má primeranú intenzitu, môže na náš organizmus vplývať aj pozitívne. Pozitívny stres, tzv. Eustres sa spája s prežívaním alebo očakávaním pozitívnej udalosti, napríklad pred stretnutím s milovanou osobou. Stimuluje nás k lepšiemu výkonu, zvyšuje našu tvorivosť, sústredenosť a navyše nám pomáha dosiahnuť vytýčený cieľ. Stojí tiež za našim uspokojením z dobre vykonanej práce. Naopak na psychiku a celkové zdravie človeka môže mať nepriaznivý vplyv negatívny stres, tzv. Distres. Pod tlakom nadmernej a dlhodobej záťaže môže vyústiť až do úplného vyčerpania alebo rôznych zdravotných problémov. Samotnou kapitolou je chcený – umelo vyvolaný stres, ktorý vyhľadávajú najmä milovníci adrenalínových športov.

Riziko zdravotných problémov

Rýchle životné tempo má za následok, že stres je dnes vnímaný ako prirodzená súčasť nášho života a často mu venujeme pozornosť, už keď je neskoro. Nemali by sme ho však brať na ľahkú váhu, lebo pri dlhodobom vystavení organizmu stresovým podmienkam môže negatívne ovplyvniť naše zdravie. „Stres vyvoláva v ľudskom tele reakciu, pri ktorej sa aktivuje mozog, žľazy s vnútornou sekréciou, nervový a imunitný systém. Organizmus sa pripravuje, aby zvládol záťažovú situáciu, v minulých dobách išlo často o útok alebo útek. Prehlbuje sa dýchanie, stúpa srdcová frekvencia, zvýši sa prekrvenie kostrového svalstva, stúpa hladina cukru v krvi. Ak sme dlhodobo vystavení stresujúcim podnetom, organizmus sa vyčerpáva a stres sa v konečnom dôsledku môže podieľať na rozvoji rôznych civilizačných chorôb, najmä ochorení srdcovocievneho či tráviaceho systému alebo i psychických,“ vysvetľuje MUDr. Katarína Babinská, PhD. z Fyziologického ústavu LFUK v Bratislave.
Každý z nás reaguje na stresové podnety individuálne, a preto aj reakcie na stres sa môžu líšiť od človeka k človeku. Najčastejšie sa prejavuje zvýšenou nervozitou a napätím, poruchami koncentrácie, bolesťami hlavy, zvýšenou alebo nepravidelnou srdcovou činnosťou, žalúdočnými problémami, kŕčmi či zvýšenou dráždivosťou, tzv. tetániou. Nemusí pritom ísť iba o stres psychický, ale aj o reakcie organizmu na vonkajšie podnety, ako napríklad hlučné prostredie, zmeny času alebo prostredia, nepriaznivé poveternostné podmienky, nadmerná fyzická záťaž, nesprávna životospráva a pod.

 

Čo môžeme pre seba urobiť:

POHYB je prirodzenou životnou potrebou a jeho nedostatok môže mať nepriaznivý dopad na naše zdravie. Spomaľuje trávenie a môže dôjsť k vzniku nadváhy či obezity. Funkcia svalov, kostí a srdca je oslabená. Človek bez telesnej a duševnej kondície sa cíti unavený a spomalený. Pohyb je pre mnohých najlepšia forma relaxácie, dokáže kompenzovať stres a psychickú únavu. Okrem pocitu zdravia a pokoja zaplavuje telo endorfínmi „hormónmi šťastia“, ktoré pôsobia proti depresívnej nálade.

RELAXÁCIA je účinným nástrojom pre psychické a fyzické uvoľnenie. Spoločne so správnym dýchaním dokáže neutralizovať negatívne účinky stresu, posilňuje imunitný systém, spomaľuje látkovú výmenu a hĺbkovo regeneruje bunky nervového systému. Navyše napomáha k sebapoznaniu, sebareflexii a k rozvoju osobnostného rastu. Relaxačné cvičenia sú rôzne a je len na každom z nás, ktoré nám bude najviac vyhovovať, aby nás dokázali čo najviac zregenerovať a potešiť naše zmysly.

PESTRÁ A VYVÁŽENÁ STRAVA je dôležitou súčasťou telesnej rovnováhy. Nedostatok času mení naše stravovacie návyky a zdravej, pravidelnej strave venujeme stále menšiu pozornosť. Základom sú raňajky a ďalšie dve hlavné jedlá dňa, doplnené čerstvou zeleninou a ovocím. Pri výbere potravín myslime na dostatok bielkovín, tukov a správnych sacharidov, vrátane mliečnych výrobkov a mäsa. Denne si doprajme vlákninu, ktorá správne pôsobí na trávenie a nezabúdajme ani na vitamíny a minerály, ktoré získame z ovocia, zeleniny, strukovín a celozrnných potravín.

MAGNÉZIUM je v boji proti stresu významným pomocníkom a ideálne pôsobí v kombinácii s kyselinou orotovou, ktorá umožňuje jeho efektívnejšie vstrebávanie v bunkách organizmu. Magnézium je potrebné pre zdravé fungovanie organizmu, na jeho zvýšený prísun by nemali zabúdať predovšetkým ľudia s nadmernou psychickou alebo fyzickou záťažou a využívané aj pri prevencii a liečbe viacerých ochorení. Získať ho môžeme pitím minerálnych vôd alebo užívaním prípravkov s obsahom magnézia, ktoré dostať kúpiť v lekárni.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada