07.08.2019 11:10

Aké minerálky sú najzdravšie

Varenie – Správna výživa

 

Voda, ktorá samotná vzniká spojením plynov, je významnou súčasťou procesov odohrávajúcich sa v organizme. Prijímaním tekutín a najmä vody sa dostáva do nášho tela živel, ktorý pomáha transportovať do všetkých buniek dôležité minerálne látky a ktorý je zároveň súčasťou odstraňovania odpadových látok cez obličky a vylučovací systém.

Medzi príjmom, tvorbou a a vylučovaním vody existuje za normálnych okolností rovnováha, tzv. vodná bilancia. Keď nedbáme na dobrý pitný režim, krvný tlak klesá, krv sa zahusťuje a transportuje menej kyslíka. A pretože ten potrebuje pre svoju optimálnu funkciu mozog, nedostatok tekutín pôsobí veľmi rýchlo a negatívne práve na mozgovú činnosť. Na zlikvidovanie problémov s koncentráciou stačí vypiť pohár vody. Účinok pocítime takmer okamžite.

 

Ovplyvňuje aj trávenie

Voda sa zúčastňuje aj procesu trávenia a tvorby zdravej sliznice žalúdka. Kto pije málo, zvykne trpieť zápchou. A ľudia s problémom nadváhy často nerozlišujú medzi hladom a smädom. Signály smädu zvyknú interpretovať ako pocity hladu, takže sa skôr poriadne najedia, ale pritom zabúdajú prijímať dostatok tekutín, ktoré by im pomáhali urýchľovať aj vylučovanie. Mali by to robiť skôr opačne, dostať do tela viac vody a menej potravín, inak sa zo začarovaného kruhu nedostanú.

 

Tiché alebo bublinkové?

Lekári považujú za optimum, ak minerálna voda obsahuje asi 500 mg všetkých minerálov a stopových prvkov. Množstvo nad 1500 mg predstavuje neadekvátne vysoký príjem prvkov, ktoré organizmus už nespotrebuje. Naopak minerálna voda s obsahom minerálov nižším ako 50 mg je porovnateľná so zložením pitnej vody z vodovodu. Mnohí si kladú otázku, či piť radšej tiché alebo bublinkové vody. Oxid uhoľnatý nepredstavuje nebezpečenstvo pre organizmus, hoci individuálne môže niektorým ľuďom spôsobovať tráviace ťažkosti. V skutočnosti oxid uhoľnatý či kyselina uhličitá nie sú pre ľudský organizmus cudzími substanciami, pretože sa podieľajú na priedušnosti buniek, krvou sa dostávajú do pľúc a odtiaľ sú vydychované. Organizmus vyprodukuje za minútu až 250 ml oxidu uhoľnatého. Napriek tomu sa odporúča piť pri častej konzumácii minerálnych vôd skôr tie jemne sýtené a ľudia so sklonom k nadúvaniu by si mali vyberať výhradne nebublinkové.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: everystockphoto.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada