24.08.2018 09:13

Ak máte doma prváka

Mamina - Dieťa

 

Nová školská taška, peračník a sada farebných ceruziek, to je len časť noviniek, ktoré patria k životu prváčika, ale aj jeho rodičov. Načo tajiť? Vstup do školského prostredia predstavuje obrovskú zmenu pre všetkých členov rodiny. Neraz si ani neuvedomujeme, čo všetko patrí k životu malého žiačika a na čo všetko by ho mama i ocko mali pripraviť, aby mu vzdelávacie začiatky uľahčili. Napokon, práve v prvej ľudovej si dieťa profiluje svoj vzťah ku škole a ochotu prijímať nové informácie i plniť si povinnosti. Čo všetko sa v jeho živote má zmeniť?

Dostatok spánku i relaxu

V dennom režime si musí zvyknúť na včasné vstávanie, pretože musí stihnúť hygienu, raňajky, ktoré sú v jeho životospráve veľmi dôležité, a musí mať dostatok času na pokojný presun do školy. Nie je dobré implantovať deťom od prvej triedy stíhanie povinností na poslednú chvíľu. Veľmi rýchlo si zvykne dobiehať do školy tesne pred prvým zvonením a neskôr v dospelosti môže byť jeho problémom nedochvíľnosť, čo spôsobuje každodenný stres. Večer by naopak malo dieťa chodiť spať o 20. hodine, polhodinový sklz sa ešte akceptuje. Dovoliť malému školákovi pozerať večerný program v televízii alebo sedieť za počítačom je hazard s jeho zdravím – podobný režim má za následok chronickú únavu a horšiu koncentráciu na vyučovaní. Prvák by mal spať aspoň osem hodín, ale lepšia je desaťhodinová porcia denne.

 

Učenie nemusí byť mučenie

Aj povinnosti a čas relaxu treba tiež vhodne dávkovať. Krúžky a oddychové aktivity, najmä športové by sa mali vtesnať medzi 14. až 16. hodinu. Potom je už najideálnejšia doba na učenie. Deťom začne duševná výkonnosť klesať po osemnástej, do tejto hodiny by si mali napísať všetky úlohy a naučiť sa novú látku. Do večera ich treba nechať robiť aktivity, ktoré ich bavia – knihy, rôzne hry, aj spoločenské, ktoré cibria pamäť. Budú ju potrebovať pri rátaní a učení básničiek. Dôležitý je aj vhodný priestor na učenie. Žiadny konferenčný stolík, ale správne vysoký stôl, pri ktorom môže dieťa sedieť vzpriamene, aby si nepoškodilo chrbticu. Ak nemá vlastný pracovný stôl, môže ním byť aj kuchynský, no zásadne uprataný, aby ho nič nerušilo. A mimochodom, rodičia by nemali zabúdať na podstatné. Deti treba pochváliť aj pri malých úspechoch, aby sme ich motivovali k ďalšej aktivite a ochote plniť si školské povinnosti, čím si osvojujú študijné návyky. Príliš častá a neraz nespravodlivá kritika ich môže naopak odradiť.

 

Vedieme ich k samostatnosti

Je samozrejmé, že prvák už musí zvládnuť viaceré činnosti sám, inak môže byť na posmech spolužiakom a navyše bude znervózňovať učiteľku, ktorá má na starosti ďalších dvadsať detí. Mal by preto vedieť zaviazať si šnúrky na teniske, umývať si ruky najmä po návšteve toalety, jesť príborom i sám sa obliecť. Ale aj plynule rozprávať, rátať do päť, rozpoznávať základné farby, interpretovať naspamäť básničku či pesničku, ceruzkou nakresliť jednoduché línie a nožnicami vystrihnúť jednoduchý tvar. A rešpektovať autoritu dospelého čiže učiteľky. Chce to trochu tréningu, ale ak si so svojím prváčaťom nedáme trochu námahy, ublížime jedine jemu samotnému. A v domácom prostredí v podobnej výchove pokračujeme. Musí sa naučiť nachystať si tašku a udržiavať si v nej poriadok, čo platí aj pre jeho pracovný stolík a detskú izbu.

Chce to čas

Kým sa dieťa adaptuje na novú situáciu, prejde pár týždňov. Niektorí prváci prežívajú obrovskú zmenu ťažko. Neraz odmietajú chodiť do školy a vymýšľajú si bájky o boľavom brušku a hlavičke. Zahrajme sa na domáceho psychológa. Citlivejším drobcom pribaľme dočasne do aktovky obľúbenú hračku, trpezlivo ich povzbudzujme a hľadajme v komunikácii o škole pozitívne prvky, ktorými ich motivujeme. Ale príliš rozmaznávať ich nie je dobré. Napríklad nadmiernou starostlivosťou – pomocou pri prezliekaní v šatni a vodením až k dverám triedy, takto ho samostatnosti neučíme. V prípade, že cesta do školy vedie cez frekventovanú komunikáciu, tak ho treba odprevádzať. Ale časom, keď si osvojí základné dopravné pravidlá, musí malý školák zvládnuť cestu aj sám. My sa postaráme o jeho bezpečnosť – školskú tašku i oblečenie vybavíme reflexnými nášivkami a odrazkami.

 

Dôležitá výbava

Deti do školy obliekame prakticky, aj dievčatá sú vďačné za športový štýl. Rifle, tričko a mikina či bunda, to je školská klasika. Podstatné je vrstvenie, aby si dieťa mohlo vrchnú časť odevu vyzliecť, ak mu je teplo. Fyzická nepohoda môže totiž ovplyvniť aj jeho duševný výkon. Obuv, najčastejšie tenisky, by mali byť kvalitné, vyrobené z ľahkých materiálov, v žiadnom prípade sa neodporúča kupovať model väčší o dve čísla. Síce ušetríme, ale pomôžeme tak deformovať chodidlá i chôdzu dieťaťa. Dôležité sú aj prezuvky, ktoré má školák obuté celé hodiny. Namiesto klasických papúč s rovnou podrážkou, v ktorých sa noha zvykne potiť, treba skôr zaobstarať sandále s remienkami a so zdravým reliéfom anatomickej podošvy. A napokon taška. Má byť vyrobená z odľahčeného materiálu a nemali by jej chýbať široké nastaviteľné popruhy a anatomicky vytvarovaný chrbát, aby sa zabránilo skolióze chrbtice u vyvíjajúceho sa organizmu. Správna školská aktovka má mať dostatok priehradiek na učebnice a zošity, ale aj na desiatu a fľašu s čajom.

Dobrá rada:

Vyrobme spolu s naším prváčikom veľký papierový rozvrh hodín, kde si okrem informácii o školských povinnostiach môže dieťa nalepiť alebo dokresliť symboly predmetov podľa vlastných predstáv. Táto sympatická pomôcka je ďalšou motiváciou k plneniu úloh a k zodpovednejšiemu vnímaniu času.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

 

—————

Späť


Didkusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada