10.01.2018 07:23

Ak kašlete, pomôžu domáce rady

Zdravie a krása – Keď lieči príroda

 

Ukašlané rána i večery a nepokojné noci pre dráždivý kašeľ, to sú klasické prejavy prechladnutia, ktoré postihne dolné dýchacie cesty. Kašeľ je obranný prejav organizmu, ktorý sa snaží aj počas zápalu udržať dýchacie cesty priechodné. Zvykne však pacienta obťažovať a oslabovať.

 

Mali by sme čo najskôr zatiahnuť záchrannú brzdu a nedovoliť, aby sa zdravotný stav náš či niekoho blízkeho v rodine zhoršoval, zápal sa môže preniesť aj na priedušky. Zopakujme si preto receptúry z domácich zdrojov.

 

 • Osvedčila sa inhalácia éterických olejov pomocou špeciálnej lampy pre aromaterapiu. Najvhodnejšie sú výťažky z eukalyptu, tymianu, mäty, levandule, šalvie, horského pomaranča i austrálskeho čajovníka (tea tree).
 • Dve až tri kvapky éterického oleja sa môžu zmiešať s trochou masti a natrieť na hruď a krk, ale pridať ich môžeme aj do kúpeľa.
 • Aj bylinkové čaje z koreňa prvosienky, zo skorocelu a z materinej dúšky pomáhajú hlieny uvoľňovať.
 • Úľavu prinesie teplé mlieko s medom alebo s maslom.
 • Na dráždivý kašeľ, ktorý ruší spanie, zaberá pivo. Ale pozor, zásadne zohriate a zmiešané s medom. Tento teplý nápoj si treba dávať po dúškoch pred spaním.
 • Liečiť kašeľ si môžeme aj vodou zliatou z varených ošúpaných zemiakov ochutenou medom.
 • Zaujímavá je ovocná kaša, ktorú treba konzumovať 10-krát denne po lyžičke. Uvaríme si ju zo 6 nadrobno rozkrájaných šťavnatých jabĺk a z 3 posekaných cibúľ, rozvarenú zmes napokon osladíme cukrom.
 • Kašeľ i bolesť v krku ustúpia vďaka čiernemu čaju, v ktorom sme rozmiešali lyžicu medu a lyžicu masla.
 • Cibuľa je ako antibakteriálny, protizápalový prostriedok známym bojovníkom, uvoľňuje kŕče, zmierňuje preto kašeľ i bronchitídu. Treba si ju dopriať najmä surovú na maslovom chlebíku alebo v zeleninovom šaláte. A skúsme piť dvakrát denne cibuľovo-majoránový výluh osladený medom. Výborný je i cibuľový sirup, ktorý získame povarením 100 g hnedého cukru s rovnakým množstvom pokrájanej cibule a precedením cez gázu.
 • Dajme šanci chrenu, ktorý má tiež antibakteriálne účinky. Môžeme ho pridať do nátierky alebo si pripraviť sirup zmiešaním nastrúhaného koreňa s medom.

 

Zeleninová prvá pomoc

V domácej lekárni má svoje miesto i čierna reďkovka. Aby sme z nej získali liečivú šťavu, musíme ju nakrájať na kolieska, ktoré pokvapkáme medom, znovu ich pospájame a spevníme gumičkou. Po pár hodinách pustí šťavu, ktorú užívame po lyžičke 3-krát denne. Aj mrkvová šťava, ktorú na slabom ohni zahrejme s medom a miešajme, kým trochu nezhustne, je dobrým liekom proti kašľu. Podávame ju až 5-krát denne.

Citrónová vitamínová bomba

Ideálnou ingredienciou na výrobu domácich sirupov proti kašľu je citrón.

 • Šťavu z dvoch citrónov zmiešajme so 6 lyžicami medu a 50 ml glycerínu z lekárne a sirup je hotový.
 • Štyri citróny nakrájajme na kolieska a ukladajme ich po vrstvách do hlbšej misky, pričom každú posypme cukrom. Nechajme stáť 12 hodín a usadenú šťavu prelejme do fľaštičky. Sirup užívajme 3-krát denne.

Poznáte orechový nálev?

Pri zlom odkašliavaní ho treba skúsiť. Potrebujeme 12 vlašských orechov, ktoré spolu s vylúpanými škrupinami namočíme do pol litra vody. Po 4 hodinách varíme asi tridsať minúť, pričom dolievame vodu, aby v nej orechy vždy plávali. Po scedení osladíme medom a pijeme ho po šálke 3-krát denne.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada