Aj po dovolenke zdraví
Zdravie a krása - K vitalite a zdraviu
Letná odmena za celoročnú námahu a čas absolútneho relaxu a výhradne príjemných zážitkov, môže mať niekedy aj nepríjemnú dohru. Najmä ak niekto podcení riziká exotických krajín alebo záťaž, ktorú predstavuje pre organizmus samotná cesta a zmena prostredia.
K najčastejším zdravotným ťažkostiam počas dovolenky v zahraničí patria črevné. Najmä dovolenkári v Egypte mali pre neopatrnosť príležitosť zoznámiť sa s Faraónovou pomstou. Na vyčerpávajúcu niekoľkodňovú hnačku, ktorú zapríčiňuje baktéria, stačí malé sústo jedla z pouličného stánku alebo ľad z kontaminovanej vody vo večernom nápoji pri bare. Prípadne voda, ktorú človek použije pri rannom čistení zubov. Podobné problémy však mávajú dovolenkári vo všetkých krajinách, kde sú odlišné hygienické a stravovacie podmienky ako doma. No občas si situáciu skomplikujú sami. Keď chcú za každú cenu ochutnať miestne špeciality, najmä morské živočíchy, alebo to preženú s množstvom skonzumovaného jedla pri švédskych stoloch v hoteli.
Naopak problémom zápchy sa boria po príchode na vysnívané miesto odpočinku, najmä ženy. Kým siahnu po umelom preháňadle, mali by svojmu organizmu dať šancu vyrovnať sa s problémom prirodzenou cestou. Pomáha pravidelný príjem tekutín, preferovanie ovocných či zeleninových štiav, pohybové aktivity a radšej žiadny kofeín a cukrovinky.
Ženy občas zaskočia špecifické ťažkosti
Eufóriu z leňošenia na rozprávkovej pláži môže narušiť v strede pobytu pri mori nepríjemný zdravotný problém – infekcia močových ciest. Príčinou je baktéria, ktorá bežne sídli v hrubom čreve. Ak sa však dostane do močovej trubice či mechúra, spôsobí zápal spojený s pocitom pálenia pri močení a bolesťami. Príčinou okrem nákazy pri pohlavného styku môže byť aj celkové vyčerpanie alebo prechladnutie. Preto je dôležité prezliekanie do suchých plaviek po kúpaní, úzkostlivá čistota po použití toalety, obzvlášť počas menštruácie, a tiež vylúčenie táng zo svojho šatníka. Najmä u žien, ktorých problém potrápil už opakovane. Pri tomto druhu spodnej bielizne dochádza k prenosu infekcie z konečníka na vonkajšie rodidlá.
Zaslúžený oddych však zvykne občas znepríjemniť aj neznesiteľné svrbenie na intímnych miestach a tvarohovitý výtok. Väčšina žien tento problém už pozná a rovnako vie, že vaginálna mykóza ani častým sprchovaním a úzkostlivou hygienou nezmizne. Mykotický zápal spôsobujú kvasinky. Dôvodom pre ich premnoženie môže byť užívanie hormonálnej antikoncepcie, zanedbaná hygiena, obezita, chlórovaná voda v bazéne, ale aj nadmerná konzumácia sladkostí. Dnes má každá žena v tejto situácii k dispozícii rýchlu pomoc kapsulku voľno predajného prípravku, ktorý nerieši problém ako čapíky a krémy iba lokálne, ale systémovo a preto je účinnejší. Tabletka môže byť záchranou nielen počas dovolenky, ale aj v prípade, že sa problém vyskytne tesne pred odchodom na ňu, keď už objednávame taxík na letisko.
Ďalšie neželené dovolenkové suveníry
- kožná pleseň po chodení naboso po infikovaných plochách okolia bazénov a použití spoločných uterákov
- hepatitída najčastejšie typu A pri nedodržaní hygieny alebo typu B počas tetovania či piercingu
- brušný týfus po konzumácii kontaminovaného jedla alebo nápoja
- malária po uštipnutí komárom alebo moskytom infikovanom parazitom
Rady lekárov:
- do cestovnej lekárničky si okrem liekov proti horúčke a bolesti pribaľte aj voľno predajné lieky proti hnačke a na žalúdočné ťažkosti,
- pite vodu len z uzatvárateľných fliaš, ovocie a zeleninu si dôkladne umyte
- pri hnačkových ochoreniach dopĺňajte stratu tekutín, najlepšia je prevarená voda s niekoľkými lyžičkami cukru, lyžičkou soli a šťavou z pomaranča alebo grapefruitu
- pri žalúdočných problémoch si doprajte chladenú, originálne balenú coca colu, ale zásadne po lyžičkách.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru
—————