Aj obličky starnú...
Aktuality
... my sami tento prirodzený priebeh však urýchľujeme. Nesprávnym stravovaním, nedostatkom pohybu, absenciou oddychu, zlým pitným režimom či častým užívaním liekom, najmä tých proti bolesti. A podobne charakterizovaného životného štýlu sa nevzdávame celé roky či desaťročia. Nečudo, že sa zatiaľ potichučky, ale systematicky poškodzujú naše obličky. Ich funkčnosť sa pomaly zhoršuje, no my o tom nevieme, pretože tento proces prebieha bezpríznakovo a my nepociťujeme žiadnu bolesť či iné symptómy. Aj 13. marec, kedy si pripomíname Svetový deň obličiek, je dobrou príležitosťou poukázať na možné ochorenia tohto dôležitého orgánu.
Na celom svete trpí ochorením obličiek 500 miliónov ľudí, z ktorých 1,5 milióna je odkázaných na dialýzu alebo má transplantovanú obličku. Na Slovensku máme v súčasnosti 3000 pacientov, ktorí potrebujú dialýzu a s novou obličkou u nás žije 900 ľudí, ďalších 500 na operáciu len čaká. Počet sa však bude celosvetovo dramaticky zvyšovať, pretože asi 10 percent obyvateľstva má zníženú funkciu tohto orgánu. Problémom je aj fakt, že pre nedostatočnú funkčnosť obličiek sa organizmus nezbavuje škodlivín a naopak mu chýbajú mnohé dôležité látky a navyše sú narušené hormonálne funkcie, ktoré napríklad regulujú krvný tlak. Výsledkom môže byť problém s ochoreniami kardiovaskulárnymi systému a reálna hrozba infarktu a náhlej mozgovej príhody.
Dôležité čísla o obličkách
- denne spracujú 200 litrov krvi
- každý deň vytriedia 2 litre odpadových látok a zvyškovej vody
- za minútu vyprodukujú 120 mililitrov primárneho moču, ktorý sa ešte upravuje, spätne vstrebáva a napokon sa vyselektuje moč určený na vylučovanie, ktorý v priebehu dňa dosiahne objem 1 a ž 1,5 litra
Čo všetko obličky dokážu
- zabezpečujú tvorbu moču
- pôsobia ako filter krvi
- pomáhajú čistiť organizmus od odpadových látok
- udržiavajú krvný tlak
- ovplyvňujú tvorbu červených krviniek
- regulujú soli a tekutiny v organizme
- kontrolujú hladinu fosforu a vápnika v krvi a v kostiach
- aktivujú vitamín D
- udržiavajú stabilnú kyslosť vnútorného prostredia
Príznaky zníženej funkcie obličiek
- časté močenie
- únava
- strata chuti do jedla a častejší pocit na dávenie
- opuchy na rukách a nohách
- pocit svrbenia alebo tŕpnutia
- ospalosť, problémy s koncentráciou
- bledá pokožka
- svalové kŕče
Poznámka:
Nekompromisná štatistika nám naháňa strach. Mala by však každého skôr motivovať k zvýšenej starostlivosti o svoje zdravie a v prípade možných ťažkostí k návšteve lekára. Aby sme sa napokon sami nezaradili k časti populácie, ktorá trpí rôznym štádiom poškodenia obličiek. S nápravou môžeme začať veľmi jednoducho, ale okamžite. Každý deň ráno vypijeme nalačno pohár vody, aby sme činnosť dôležitého orgánu správne naštartovali.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net
—————