04.04.2019 08:59

Aj naprší, aj uschne ...

Zdravie a krása – Zdravé bývanie

 

Parafráza príslovia "až naprší a uschne" evokuje premenlivé počasie typické pre aktuálne ročné obdobie. V noci ešte chlad a cez deň sa teplota vyšplhá aj na letné stupne, no v priebehu pol hodiny môže prísť prudké ochladenie s búrkou i prívalovými dažďami. Pre organizmus je neraz náročné podobné prudké zmeny prežiť bez väčšej ujmy.

Zdravý človek sa dokáže prispôsobiť podobným tlakovým rozdielom v krátkom časovom úseku bez ťažkostí, no chorí ľudia zvyknú pociťovať rôzne problémy podľa typu svojho ochorenia. A obzvlášť citliví na počasie sú starí ľudia a malé deti. Aj ostatní však môžu doplatiť na podceňovanie náhlych zmien počasia, najmä ak sú po zime oslabení a adaptačné mechanizmy sa ešte nestihli na štartovať na premenlivé klimatické podmienky. Častou reakciou býva únava, bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, pomalšie reakcie (nebezpečné pre šoférovaní) i celkový pokles výkonnosti ako fyzickej tak psychickej. Neraz sa ohlasujú staré zranenia a ochorenia, ku ktorým má človek sklon – tráviace ťažkosti, neurologické problémy či respiračné komplikácie.

Ak chceme zvládnuť jarné počasie, ...

  • ... konzumujme ľahšie jedlá
  • ... zabezpečme si prísun vitamínov
  • ... prijímajme dostatok tekutín
  • ... začnime sa viacej hýbať
  • ... nezabúdajme na kvalitný spánok
  • ... posilňujme obranyschopnosť používaním sauny, masážami a plávaním
  • ... sledujme vývoj počasia, pripravíme sa tak lepšie na možné problémy a tiež sa vhodnejšie oblečieme (tričko v daždi a v chladnom vetre alebo naopak vatelínová bunda v horúčave pocit pohody likvidujú, čo môže spôsobiť menšie zdravotné ťažkosti)

Poznámka:

Špeciálne ťažkosti  majú meteosenzitívni ľudia, ktorí na zmeny počasia reagujú citlivejšie ako ostatní. Podľa odborníkov trpí týmto problémom približne 40 percent populácie. Väčšina žijú najmä v mestskom prostredí, dôvodom je pohodlnejší život bez fyzickej námahy a častý pobyt v klimatizovanom prostredí. Zdravotný stav ovplyvňuje negatívne aj elektromagnetické žiarenie všetkých výdobytkov modernej doby. Ľudia na vidieku majú viac pohybu, navyše v blízkosti prírody, takže sú prirodzene otužilejší.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada