27.11.2017 07:36

Adventný kalendár – odkiaľ sa vzal

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Zatiaľ čo advent sa slávi už celé stáročia, adventný kalendár má kratší životopis. Históriu si začal písať až začiatkom 20. storočia.

 

Zvyk obdarovať deti hravým prvkom, ktorá im pomáha prekonať predlhé štyri týždne do vianočných sviatkov, skrsol ešte v 19. storočí v hlave jednej nemeckej mame. Už nemohla počúvať večné otázky svojho syna, kedy budú konečne Vianoce. Napadlo ju pripraviť mu na pobavenie kalendár s 24 políčkami a na každý pripevnila drobnú sladkosť ako odmenu za trpezlivé čakanie. Každý deň si mohol syn zjesť len jednu.

 

Inšpirácia pre vydavateľov

Tým synom bol Gerhard Lang, ktorý si ako dospelý spomenul na geniálny mamin nápad a rozhodol sa sprostredkovať ho aj iným deťom. V roku 1903 priniesol na trh prvý tlačený adventný kalendár, ktorý sa skladal z dvoch hárkov papiera. Na jednom boli čísla od 1 do 24 a na druhom 24 kreslených obrázkov, ktoré si deti mohli po jednom vystrihovať a nalepovať na čísla. V ďalších desaťročiach vydala jeho firma ešte 30 podôb adventného kalendára, ale 2. svetová vojna zabrzdila na niekoľko rokov úspech tejto milej nemeckej tradície. V roku 1946 na ňu nadviazal vydavateľ Richard Selmer, ktorého vydavateľstvo produkuje kalendáre dodnes.

 

Dobrý biznis

Z tohto hravého artiklu pre deti sa v priebehu storočia vyprofiloval zaujímavý fenomén, na ktorom zarábajú mnohé firmy. Najmä však výrobcovia sladkostí, pretože adventný kalendár si dnes automaticky spájame s čokoládovými figúrkami schovanými v 24 otváracích okienkach. No, či sú dnešné deti tak trpezlivé ako tie kedysi a či skutočne zjedia denne len jednu maškrtu, to nie je zďaleka isté. Pôvodná myšlienka sa preto neraz míňa účinku.

  

Cenia sa vlastné nápady

Niektorí rodičia sú vynachádzaví a pripravia svojim ratolestiam originálne adventné kalendáre. K najkrajším patria upečené z medového cesta, ale motivačné sú aj textilné vrecúška alebo papierové kornútiky pripnuté kolíčkami o motúz a zavesené na dverách. Deti potešia aj malé balíčky s vloženým prekvapením prišpendlené o korkovú nástenku. Mamy zase vedia ušiť zaujímavý adventný kalendár s očíslovanými vrecúškami alebo čižmičkami na drobnosti či už na prívesky na kľúče, cukríky, medovníčky, čokoládky alebo malé mince. Alebo šnúru na vešanie bielizne priviažu detské rukavičky, ktoré už dávno stratili svoj pár. Aj zápalkové škatuľky oblepené farebnými papiermi a nalepené na drevenej doske vedia urobiť malým veľkú radosť. Tak im ju doprajme. Veď čochvíľa už bude čas adventný.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada