19.10.2018 11:47

Aby sa senior cítil doma bezpečne

Harmónia – Ideálny priestor

 

Mobilita sa vekom zhoršuje, každý človek skôr či neskôr stráca postupne schopnosť rýchlej reakcie i svižných pohybov. A hoci sa mnohí snažia prispôsobiť chôdzu svojim možnostiam, občas neodhadnú vzdialenosť alebo precenia fyzické dispozície. Úraz je preto u mnohých seniorov každodennou hrozbou. Podobné riziko treba minimalizovať aj charakterom a zariadením interiéru, v ktorom starší človek žije.

Problémom nebýva len strata vitality, ale aj znížená koordinácia pohybov a horší zrak, pre ktorý sa starší človek nevie v priestore dobre orientovať. A dôvodom pre neistú chôdzu môže byť aj nízky tlak pre zlý pitný režim, keďže ľudia v tomto veku už nepociťujú smäd. Znížená pohyblivosť môže byť zapríčinená aj poškodením cievneho systému dolných končatín, čo je dôsledkom životného štýlu alebo konkrétneho zdravotného problému - cukrovky. Mobilitu zhoršujú aj ďalšie chronické ochorenia ako choroby vnútorného ucha, poškodenie nervov, reuma, artritída, slabosť srdca, znížená hmotnosť alebo naopak obezita a tiež užívanie utlmujúcich liekov. Veľkou komplikáciou je aj krehkosť kostí ako dôsledok osteoporózy, takže aj menší pád či iný úraz môže skončiť vážnou zlomeninou ruky, kľúčnej kosti, členku, stehennej kosti, bedrového kĺbu alebo chrbtice. To všetko je dostatočne silným argumentom na rekonštrukciu interiéru podľa potrieb seniora. Na čo nezabudnúť?

  • Izba seniora v rodinnom dome má byť lokalizovaná na prízemí, chodenie po schodoch zvyšuje riziko úrazu.
  • Obzvlášť nebezpečné sú aj klzké podlahy, vhodnejší je celoplošný hrubší koberec, ktorý stlmí následky pádu.
  • Odstrániť treba aj všetky kusové nepripevnené koberce alebo malé koberčeky umiestnené pri prahu dverí či pred kuchynskou linkou. Stačí malé zakopnutie a problém je na svete.
  • Odporúča sa odstrániť aj ďalšie možné zdroje úrazu – všetky predmety a stavebné prvky, o ktoré môže senior pri chôdzi zavadiť (elektrické šnúry od svietidiel, predlžovačky, vysoké prahy).
  • Nábytok v izbe alebo v byte seniora má byť stabilný bez ostrých rán, eliminovať treba aj sklenené plochy na skrinkách alebo ako výplň dverí, mohli by byť príčinou reznej rany pri páde.
  • Posteľ má byť vyššia, aby sa mu z nej ľahko schádzalo a kreslá pohodlné a s opierkami, aby sa mohol pri vstávaní oprieť.
  • Aj poličky by mali byť položené vyššie, aby sa nemusel zohýnať a riskovať závrat a pád. Alebo dôležité a denne používané predmety treba uložiť na ľahko dosiahnuteľné miesta v skrinkách či v kuchynskej linke.
  • Pri rozmiestnení nábytku je dôležité vytvoriť ľahko prechodný koridor, aby senior nezavadil o kusy nábytku, ale naopak pri chôdzi sa mohol o väčšie kusy oprieť. Zariadenie potom už nemeníme, starší ľudia nemajú radi zmeny a ťažšie si na ňu zvykajú.
  • Dôležité je aj dostatočné osvetlenie v miestnosti a dobrý prístup k vypínaču stojanových alebo stolných lámp.
  • Myslieť treba aj na pomocné prvky v kúpeľni a na toalete - protišmykové podložky a madlá na uchopenie.

Poznámka:

Starí ľudia bývajú dosť tvrdohlaví a nechcú sa vzdať svojich zvykov a zaužívaného štýlu života, ale treba ich priebežne upozorňovať na riziká a vystríhať ich aktivít, ktoré by im mohli ublížiť – chodenie po schodoch bez držania i návštevy nedostatočne osvetlenej pivnice alebo povaly s rebríkom. Absolútnym základom je dobrá starostlivosť o zrak seniora a pravidelné vyšetrenia u očného lekára i kontrola, či senior okuliare skutočne nosí. To všetko si vyžaduje trpezlivosť ostatných ľudí v okolí, najčastejšie členov rodiny. Nie je to vôbec jednoduché, ale treba si pripomínať, koľko času a energie investovali kedysi seniori do starostlivosti o svoje deti a často i o vnúčatá.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada