02.08.2016 11:28

Aby sa rana rýchlo zahojila

Zdravie a krása – Keď lieči príroda

 

Úraz v domácnosti sa nám môže stať kedykoľvek. V kuchyni sa porežeme alebo popálime, v záhrade si poraníme nohu alebo nás spáli slniečko tak, že sa vytvoria pľuzgiere až otvorené rany na koži. A mnohí majú aj ťažkosti s dlhodobými ranami vážnejšieho charakteru, ako sú preležaniny alebo pooperačné jazvy.

Ak sa spoliehame na ponuku lekárne, je treba voliť prípravky s obsahom kyseliny hyaluronovej. Táto kyselina je totiž základným stavebným materiálom buniek kože a sliznice a podieľa sa preto aj na opravných prácach narušených komponentov nášho systému. Kyselina hyaluronová pomáha vytvárať cievy a vypĺňať defekt na koži pri poranení. Podporuje aj tvorbu základných buniek väziva fibroplastov, aby sa rana napokon prekryla novou vrstvou kože.

 

Spoľahnime sa na prírodu

Existujú však aj prírodné zdroje na urýchľovanie procesu hojenia, ktoré nájdeme rásť na lúke. Všetky tie, ktoré obsahujú množstvo liečivých a dezinfekčných látok.

  • Ak ste sa porezali, skúste si na ranu natrieť hrubšiu vrstvu medu, zakryť gázou a obviazať.
  • Pomáhajú aj obklady namočené v zriedenej tinktúre z nechtíka lekárskeho, ktorý účinne bráni zápalu a hnisaniu rany.
  • Podobne pôsobí aj umývanie rany kamilkovým čajom.
  • Doliečiť ranu pomáha aj cibuľová šťava (ranu môžeme natierať aj rozkrojenou polovicou cibule), ale už nesmie byť otvorená, ale čiastočne uzavretá a zahojená.
  • Ak rana mokvá, treba si dávať čajové obklady z dubovej kôry, rumančeka alebo nechtíka lekárskeho.
  • Na popáleniny zaberá kostihoj lekársky a repík lekársky, ale aj exotická aloe vera, ktorá býva súčasťou hojivých mastičiek.
  • V prípade zatvorenej nekrvácajúcej rany, akou je napríklad výron na nohe po páde, treba zmierňovať opuch a urýchliť vstrebávanie krvného výronu mokrými obkladmi z liečivých rastlín, ako je arnika horská, kostihoj lekársky, pagaštan konský alebo ľubovníkový olej.

 

Poznámka:

K špecifickým patria preležaniny u starých nevládnych ľudí alebo dlhodobo ležiacich pacientov. Tieto pomáha riešiť zmes rakytníkového a ľubovníkového oleja alebo nechtíková masť. Pri infekcii preležanín treba prikladať na postihnuté miesta obklady z rumančekového alebo nechtíkového čaji.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 17.12.2018

Vložil: Lea

Titulok: aloe vera pomaha

ja na rany pouzivam aloe vera vyluh zo zdraveho nakupu a je perfektný na rezné rany aj na tie po atopickom ekzéme

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada