03.12.2018 17:18

Aby sa deti stravovali zdravšie

Aktuality

 

Už 5 rokov slávi v Českej republike zaujímavý projekt, vďaka ktorému sa deti učia konzumovať zdravé potraviny a jedlá. A slovenskí žiaci majú už tiež svoju Pestrú stravu a to konkrétne vďaka koordinátorke Miriam Varšovej.

Každý rok lekári konštatujú hrozivo stúpajúcu štatistiku detí s nadváhou či dokonca obezitou. Podľa diabetologičky a internistky Kataríny Černej v česko-slovenskej populácii ma nadváhu 13 percent chlapcov a 12 percent dievčat. „Obéznych je šesť percent chlapcov a 5,6 percenta dievčat. Obezita je viac ako estetický problém. Je to príčina mnohých zdravotných ťažkostí, v prvom rade metabolických ochorení, ako je cukrovka, ale aj problémov so srdcom a vôbec ochorení srdcovo-cievneho systému. U žien navyše hrozia komplikácie s menštruáciou či otehotnením a u mužov s potenciou. Je preto dôležité, aby sa deti nedostávali do kategórie rizikových jedincov,“ vysvetľuje lekárka. Na prvý pohľad k tomu netreba veľa – viac sa hýbať a zdravo sa stravovať. V skutočnosti to býva veľký problém, pretože deti žijú štýlom života svojich rodičov. Takže treba učiť aj ich.

Takú nátierku v školskej jedálni ešte nemali

Cieľ projektu je odporučiť a klasifikovať kvalitu potravín a jedál bez zbytočných chemických látok v školských jedálňach a bufetoch a natrvalo zmeniť stravovacie návyky detí. Projekt má ambíciu naučiť deti orientovať sa v sortimente potravín a aktívne sa zapojiť do procesu prípravy jedla. Preto je vyvrcholením tejto aktivity Projektový deň, kedy si deti sami pripravia podľa presných receptov chutné nátierky alebo šaláty. Ešte predtým však výživoví poradcovia a nutriční terapeuti spolupracujú so školami v jednotlivých krajoch - organizujú prednášky, besedy pre rodičov i učiteľov, prípadne pravidelné konzultácie pre deti a ich rodičov.

Počas projektových dní sú deti sú veľmi kreatívne, zlepšujú sa v kuchárskych zručnostiach, zároveň si osvojujú zásady kvalitného a nutrične vyváženého stravovania. Je veľmi príjemné, ba až dojemné vidieť deti, ktoré majú problém s jedením, ako s chuťou a radosťou ochutnávajú a pýtajú si dupľu v podobe jednohubiek s avokádovou, či šošovicovou nátierkou alebo pri hodnotení povedia, že najlepšie chutila nátierka z červenej repy, ktorú predtým odmietali jesť,“ hovorí Ing. Varšová.

Projekt Pestrá strava upozorňuje na vhodné potraviny, ktoré by mali mať miesto nielen v školách, ale aj rodinách - ideálne čerstvé, bez konzervantov, umelých farbív, sladidiel a glutamátov. Zdôrazňuje pestrosť a sezónnosť, použitie miestnych kvalitných potravín, ktoré obsahujú dôležité nutričné látky. Do projektu sa doteraz zapojilo už 278 škôl v Českej republike a 18 slovenských základných škôl na Slovensku.

Zdravo aj pre seniorov

Tento rok sa projekt Pestrá strava zameriava aj na Domovy pre seniorov. Cieľom je prispieť k zmene stravovacích návykov aj u starších ľudí. Vďaka zdravšej a vyváženejšej strave sa môže zdravotný stav seniorov a senioriek zlepšiť.  "Chceme seniorom ukázať iné formy jedál, než na ktoré sú zvyknutí, a zdôrazniť význam stravy pre ich zdravie. Tiež personálu v domovoch chceme naučiť  jednoduché a chutné alternatívy desiat," povedala zakladateľka projektu Pestrá strava Ivana Bednářová.

Seniori často jedia málo. Môže za to menšia citlivosť chuťových pohárikov v staršom veku, nižšia produkcia slín a s ňou spojené zhoršené prehĺtanie a horší stav chrupu, zraku, trávenia či vstrebávania. A dôvodom býva často aj nedostatok financií. Vo vyššom veku preto hrozí podvýživa. Telu chýbajú bielkoviny, vitamíny aj minerály. Radikálne zmeny jedálnička sa však neodporúčajú, pretože seniori bývajú konzervatívni. Treba im skôr upraviť a dochutiť jedlá, ktoré obľubujú. Nie soľou, ale koreninami a bylinkami.

Hýbať sa musí každý

Mladí i tí starší. A každý podľa svojich fyzických možností. Deti treba viesť ku vhodnej športovej aktivite, aby ich skutočne bavila a bola napokon výbornou prevenciou obezity. Éra  počítačových hier a internetu je asi tvrdým orieškom pre mnohých rodičov. Aj u seniorov je treba zdravé stravovanie doplniť pohybom, vhodná je joga, pilates či plávanie. Ideálne je chodiť aspoň 30 minút denne.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada