04.12.2018 08:30

Aby rozkvitli na štedrý večer

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Starosvetské zvyky majú svoje čaro. A občas ich objavujú a ocenia aj súčasné mladé generácie. Dievčatá si kedysi trhali okolo Barborky alebo Lucie vetvičky zo stromov, ktoré potom stihli ešte do Vianoc vo váze zakvitnúť.

 

Neskôr by už nemalo zmysel podobné pokusy robiť, vetvičky jablone, višne, čerešne alebo slivky by svoje puky nerozvili. V interiérovej teplote okolo 22°C sa konáriky pekne prebudia a potešia imidžom, ktorý sviatky netradične osvieži a je zároveň prísľubom jari. Mladé ženy kedysi verili, že keď vetvička zakvitne, oni si v nasledujúcom roku nájdu ženícha a vydajú sa. A ostatní dúfali, že im konárik bohato obsypaný kvetmi zaručí prílev bohatstva.

 

Ako tradícia vznikla?

Aj keď majú tieto zvyky korene už v pohanských tradíciách, viaže sa k nemu jedna známa legenda o sv. Barbore, ktorá sa odohrala ešte na prelome 3. a 4. storočia v meste Nikomédia v malej Ázii na území dnešného Turecka. Je to príbeh o krásnej dcére bohatého kupca Barbore, ktorú otec chcel vychovávať v klasickom helenistickom duchu a ochrániť pred novým náboženským prúdom, pred kresťanstvom. Aby ju izoloval od spoločnosti, zamuroval ju vo veži, kde jej vytvoril podmienky pre luxusný život, hoci  v zajatí. Barbora sa mu však pomstila. Krásna dievčina za pomoci  kňaza preoblečeného za kňaza prijala tajne krst a obrat na kresťanskú vieru aj verejne deklarovala. Dala na veži vybúrať tretie okno ako symbol svätej trojice. Celý príbeh skončil napokon tragicky. Otec ju napokon sám sťal mečom a vzápätí ho za trest zabil blesk poslaný zhora. Neskôr bola Barbora vyhlásená za svätú a ako svoju patrónku si ju ctia baníci, požiarnici, stavební robotníci, tesári, kováči, pyrotechnici i architekti.

 

Užitočné rady:

  • Konárik odrežte ostrým nožíkom, ak použijete nožnice, stlačením okraja sa bude cez otvor dostávať málo vody.
  • Vetvička môže trpieť náhlym prechodom zo zimy do tepla. Preto ju najprv uložte na pár hodín v chladnejšej chodbe alebo pivnici, a až potom ju preneste do interiéru.
  • Vetvičku treba vložiť do vázy s vodou, do ktorej sa môže pridať výživa pre rezané kvety.
  • Mala by stáť na dobre osvetlenom mieste, ale nie v prievane. Napríklad na okne, no nesmie byť po ním umiestnený radiátor. Ani blízkosť iných zdrojov tepla nie je žiaduca.
  • V prekúrenom interiéri sa odporúča konárik kropiť vodou a už len dúfať, že sa na štedrý deň budeme okrem vianočnej výzdoby tešiť aj z rozkvitnutých ružových či bielych kvietkov.
 

Čaro starých zvykov

Pripomeňme si ešte ďalšie ľudové zvyklosti, ktoré sa spájali s menami Barbora a Lucia. V deň menín prvej sa mladé ženy odeté do bieleho s tvárou zakrytou šatkou vybrali po dedine, aby v každom dome vymietli metlou alebo husím krídlom kúty izieb. Na Luciu tiež takto zbavovali príbytky všetkého zlého, ale hlavne sa venovali ľúbostnej mágií. Slobodné dievčatá liali olovo alebo skrývali lístočky s menami mládencov do halušiek a snažili sa tak primäť temné sily, aby im prezradili, ktorý z nich bude ten ich vyvolený, osudový.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada