03.04.2014 13:52

... aby neochorela aj duša

Aktuality

 

Ochorenie, najmä tak vážne, akým je rakovina, prevráti život pacienta i celej rodiny. Pre zdravého človeka nepredstaviteľná situácia. Pretože informácia o diagnóze, ktorá prichádza nečakane, veľmi rýchlo zmení vzťahy, životné podmienky a samotného pacienta. Vtedy je každá rada i pomocná ruka dobrá. Podáva ju aj bratislavský Klub podpory pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka, ktorému práve pribudol ďalší podobný v Košiciach. Je to výsledok aktivity občianskeho združenia Europacolon Slovensko.

 

Rakovina  hrubého čreva a konečníka patrí na Slovensku medzi 3 najčastejšie onkologické ochorenia. Každý rok pribudne 3600 nových pacientov a 1700 tomuto ochoreniu podľahne. Je preto veľmi dôležité na tento problém upozorňovať a motivovať ľudí najmä v strednom a vyššom veku, aby absolvovali u svojho praktického lekára jednoduché testy. Tým sa zvyšuje šanca, že ochorenie bude odhalené ešte v prvom či druhom štádiu, kedy sa vysoké percento pacientov úplne vylieči.

 

Prezidentka OZ Europacolon Slovensko Jana Pifflová Španková a televízny moderátor Patrik Herman patria od založenia združenia k jeho tváram i k inciatívnym autorom mnohých projektov a kampaní, ktorých cieľom je osveta v oblasti problematiky rakoviny hrubého čreva a kanočníka.

Nielen osveta, aj poradenstvo

V posledných rokoch členovia združenia Europacolon Slovensko nevenovali pozornosť iba prevencii, ale rozšírili svoje pôsobenie aj o vyšší level. V klube podpory pacientov pomáhajú praktickými radami a konzultáciami ľuďom, ktorým diagnostikovali kolorektálny karcinóm. „Po oznámení diagnózy je pre pacientov nesmierne ťažké vyrovnať sa s novou situáciou, s pocitmi strachu či s úskaliami samotnej liečby. Potrebujú sa obrátiť so svojimi obavami  na niekoho, kto im bude rozumieť. Porozprávať sa s niekým, kto to zažil na vlastnej koži,“ hovorí prezidentka združenia Jana Pifflová Španková. V priebehu dvoch rokov pomohol klub 350 pacientom a ich rodinným príslušníkom. Až 50 percent konzultácií smerovalo i k riešeniu rodinných vzťahov a komunikácie s najbližšími. V klube pomáhajú odborníci, ale aj bývalí pacienti. Svoje rady obohacujú o svoje skúsenosti a o cenné praktické detaily, ktoré uľahčujú pacientovi život. Tento druh pomoci je obzvlášť dôležitý pre stomikov, ktorí sú po operácii hrubého čreva odkázaní na vývod, čím sa ich štýl života výrazne mení.

 

Psychologička Lucia Vasiľková sa vo svojej odbornej praxi zaoberá psychikou onkologických pacinetov a hľadá najúčinnejšie formy pomoci aj ich rodinám, ktoré prežívajú chorobu rodinného príšlušníka veľmi ťažko.

Slovo psychológa

Po prvom šoku zo správy o vážnom ochorení sa situácia v rodine dramaticky zmení. Diagnózou sú okrem samotného pacienta postihnutí aj jej ostatní členovia. A pre neznalosť robia mnohí chyby, čím sa komunikácia zhoršuje. Strach z choroby a náročnosti liečby umocňujú obavy z vývoja zdravotného stavu, ale i z ťažkostí ekonomického charakteru, pretože rodina musí často žiť dlhodobo z jedného príjmu. Pacient sa väčšinou snaží o svojom ťažkostiach nehovoriť, aby príbuzných nezaťažoval a je potom so svojimi pocitmi a prežívaním problému aj vo viacčlennej rodine často sám. Príbuzní majú zase tendenciu vyhýbať sa hovorom o chorobe najmä pre pocit, že tým prehlbujú obavy pacienta a zhoršujú jeho psychický stav. A naopak neustále ho motivujú k dobrej nálade a zasypávajú až pričasto informáciami o stravovacích režimoch a výživových doplnkoch, ktoré zaručene pomôžu k jeho vyliečeniu. „Pacient v skutočnosti o takýto druh pomoci záujem nemá. Nepotrebuje neustále počúvať optimistické výzvy, že má bojovať a nevzdávať sa. Viac preň znamená pomoc v každodenných drobnostiach a otvorená komunikácia, aj o tom, čo ho trápi alebo ako sa skutočne cíti,“ vysvetľuje psychologička Lucia Vasiľková, ktorá vo svojej praxi orientuje práve na ľudí s onkologickými ochoreniami. Podľa odborníčky by rodina mala akceptovať, že pacient môže mať aj zlú náladu a v žiadnom prípade by mu nemala vnucovať svoju predstavu o tom, kedy má odpočívať, čo má jesť alebo prípadne aj, ako sa má cítiť a rozmýšľať.   

 

Kam o radu zájsť?

  • Bratislavský Klub podpory pacientov je k dispozícii každý pondelok a piatok od 10. do 13. hodiny v priestoroch Národného onkologického centra.
  • Klub podpory pacientov v Košiciach je otvorený vždy v piatok od 10. do 13. hodiny v budove Východoslovenského onkologického centra na 1. poschodí pri mamografe.


Pár postrehov

Nič netreba preháňať. Týka sa to aj „zaručene“ dôveryhodných informácií o alternatívnej liečbe rakoviny, vďaka ktorým sa pri redukovaní stravy niektorí pacienti dopracovali k vyhladovaniu. Stav podvýživy však zdecimoval ich šance na vyliečenie, pretože oslabený organizmus nemal dosť síl na boj s chorobou či na zvládnutie náročnej chemoterapie.

Naopak aj do života postihnutého bolesťou, utrpením a strachom treba púšťať porcie smiechu a humoru. Ako to urobila jedna pacientka. Keď jej začali počas chemoterapie vypadávať vlasy, rozhodla sa pre radikálne ostrihanie dohola. Ale urobila tak na rozlúčkovej party so svojou hrivou, na ktorej si so svojimi kamarátkami vypila šálku kávy. Tak sa chvíľa, pre ňu ako pre ženu ťažká, zmenila vďaka podpory blízkych ľudí na pekné popoludnie.

 

redakcia Doma a Rada

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada