18.11.2022 15:53

Aby nás kúrenie veľmi nebolelo

Domácnosť - Ako šetriť

 

Čím chladnejšia zima, tým vyšší účet za kúrenie. Ak sme nestihli urobiť potrebné stavebné úpravy na dome alebo náš panelák ešte nie je zateplený, existujú riešenia, ktoré znížia naše výdavky za teplo.

Ako prvé si treba osvojiť správne hodnoty interiérovej tepoty. Zvyčajne náš domov prekurujeme. V izbách je zbytočne horúco a potom často vetráme, čím vlastne vypúšťame naše ťažko zarobené eurá von oknom. V obývacích miestnostiach sa odporúča teplota 20 až 22°C a v spálni ešte menej - dokonca 18°C. V skutočnosti dosahuje teplota v interiéri často až 25°C i viac. Výnimkou je kúpeľňa, kde by sme pri dennej očiste mohli ľahko prechladnúť, tam sa odporúča ako optimum 24°C. Už dodržiavaním odporúčaných hodnôt ušetríme počas zimných mesiacov nemalú čiastku.

 

Zariadenie interiéru i štýl života

Chybu robíme aj štýlom zariadenia miestnosti. V mnohých domácnostiach ani horúčavu sálajúce radiátory pocitovo neposkytujú dostatok tepla, lebo sú pred nimi umiestnené rôzne zábrany. Či už mohutná sedacia súprava alebo husté záclony a ťažké závesy. Odokrytím priestoru pred radiátorom môžeme ušetriť okolo 5 percent energie. A úplným nezmyslom sú rôzne drevené či iné kryty v snahe vytvoriť štýlový interiér bez rušivého pohľadu na radiátor. Treba ho vymeniť za nový modernejší, alebo aspoň natrieť. Určitou zábranou, ktorá znižuje efektívnosť vykurovacieho telesa, je vrstva prachu, ktorý treba pravidelne odstraňovať. Zlým rozhodnutím je aj sušenie mokrej bielizne a tričiek na radiátore, čím strácame až 20 percent energie.

 

Rozhoduje aj charakter vetrania

Problémom môže byť aj charakter vetrania. Niekto si rád púšťa čerstvý vzduch cez pootvorené okno celé hodiny. V teplejších mesiacoch je to v poriadku, ale v zimnom období, keď sú radiátory v plnej prevádzke, to predstavuje úctyhodný únik tepla von, za ktorý zase zbytočne zaplatíme. Rozumnejšie je preto nechať okná v zime zavreté, ale niekoľkokrát v priebehu dňa, najmenej ráno a večer, interiér nárazovo a intenzívne vyvetrať. Okná treba vtedy otvoriť dokorán, ale iba na pár minút, aby sme nemuseli investovať do optimalizácie teploty vo vymrznutej miestnosti ďalšie financie. Tie 3 až 4 minúty stačia na výmenu vzduchu, ale steny sa nestihnú veľmi vychladiť.

 

Skryté rezervy

  • Výborným riešením je inštalácia termostatických hlavíc, pomocou ktorých dokážeme veľmi presne regulovať teplotu v miestnosti. Už počas prvej sezóny môžeme ušetriť 10 až 15 percent z nákladov na kúrenie.
  • Efekt namontovania nových okien, ale i dverí je tiež sympatický – úspora tepla 20 až 25 percent.
  • Zateplenie domu nám garantuje šetrenie ďalších 20 až 25 percent z pôvodných nákladov.


Dobrá rada nad zlato: V čase, keď sú všetci v práci alebo v škole, treba teplotu na regulátore znížiť a ak odídeme na týždňovú dovolenku na hory, byt stačí iba temperovať.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada