07.11.2018 16:15

Aby bola aj jesenná túra pohodová

Zdravie a krása – Relax a pohyb

 

Aj jeseň je vhodným obdobím na turistiku. Aspoň kým nenasneží a neudrú prvé mrazy. Jesenná príroda je navyše očarujúca, takže okrem možnosti zdravo sa pohybovať dostaneme aj za tanier polievky pre dušu.

Niekoľkohodinový novembrový pobyt v prírode však môže byť aj riskantný. Počasie býva v tomto ročnom období najmä na horách nevyspytateľné, po hodine môže fúkať silnejší vietor, mrholiť alebo nás začne obťažovať hustá hmla. Sychravému počasiu preto musí zodpovedať aj charakter turistickej výbavy. Nadšenci tejto outdoorovej aktivity zvyknú tvrdiť, že problémom nie sú zlé klimatické podmienky, ale nesprávne oblečenie a obuv.

 

Komfortný odev, ktorý ochráni

V počasí, ktoré je nepredvídateľné, treba rátať vždy s horšou alternatívou. V prvom rade potrebujeme bundu s kapucňou s gore-texovou úpravou. Tento materiál je nepremokavý, ale priedušný, takže ochráni pred vlhkom a človek sa v ňom nespotí. A treba osvojiť systém vrstvenia pri obliekaní. Pod bundou by sme mali mať viac tenkých vrstiev, aby sme sa pri oteplení mohli niektorej z nich zbaviť. Základom je bielizeň, najlepšie funkčná, ktorá udržiava telo v teple a dokáže odvádzať od pokožky pot. Nasledujú dve stredné vrstvy, najprv pulóver alebo košeľa a potom mikina či sveter na zips. Najvhodnejšími materiálmi sú dobré izolátory, ku ktorým patrí vlna, bavlna, flís alebo páperie. A do batohu si nezabudnime pribaliť pletenú čiapku, rukavice a šál.

Obuv zásadne ľahká a pohodlná

Vrátiť sa večer z túry a ísť hneď ratovať opuchnuté nohy s množstvom otlakov, nie je asi náš plán. Podobné aktivity majú predsa dušu povznášať a telo trénovať, nie likvidovať. Základom dobrého turistu a jeho vytrvalosti je preto kvalitná obuv. V predajni si vyberajme trekové topánky pozorne. Dôležitá je najmä správna veľkosť, pretože každý, čo i len najmenší, tlak na časť chodidla sa po dvoch hodinách chôdze zmení na veľký problém. Topánky musia dobre sadnúť a dôležitý je pocit pohody a istej rezervy, aby sa do nich zmestili aj hrubšie ponožky.

 

Zaujímavé vychytávky

  • Podstatné je aj riešenie podrážky, mala by mať protišmykové vlastnosti.
  • Výhodou je špeciálna membrána na povrchu topánky, ktorá zabezpečí vodu odolnosť a nepriepustnosť materiálu aj v daždi.
  • Niektoré modely mávajú vnútro topánky ošetrené antibakteriálnou úpravou, ktorá bráni šíreniu mikróbov a eliminuje zápach.
  • Ženy by si mali kupovať dámske modely, pretože sú konštruované podľa odlišnej chôdze tohto pohlavia, ktorá súvisí so širšou ženskou panvou. Inak by ich mohla po intenzívnom výšľape bolieť chrbtica.
  • Dôležité sú aj vhodné ponožky, najlepšie z materiálu, ktorý saje pot a zároveň odstraňuje zápach a tým zabezpečí pocit sucha a komfortu v topánke aj počas celého dňa. Výborné sú aj výrobky s polstrovaním, ktoré sa neriasia a neskĺznu z chodidla, ale naopak spevňujú klenbu a členok.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada