02.06.2018 15:18

A priveľa tekutín je extrém

Varenie – Správna výživa

 

Máme obdobie samých extrémov, ktoré provokujú k rovnako extrémnym rozhodnutiam. Veľké horúčavy nás ničia, lepšie je zdolávať ich pomocou kvalitného pitného režimu.

Všetci asi už poznajú dôsledky podceňovania významu prijímania tekutín. Najmä tí, ktorí skončili dehydrovaní a vyčerpaní v nemocnici. No niektorí sa dopúšťajú úplne opačného extrému. S objemom tekutín, ktoré počas dňa vypijú, to preháňajú. Jednak zabúdajú, že okrem dúškov tekutín treba započítať aj všetky ostatné tekutiny, ktoré sa do tela dostanú vďaka tekutej strave alebo potravín s vysokým obsahom vody. Či už je to tanier polievky, cornflakes zaliate mliekom alebo porcia melónu či iného ovocia. A navyše vôbec neodhadnú správne množstvo plných pohárov vody, minerálky či čaju. Čím si koledujú o zdravotný problém.

 

U niektorých už závislosť

Optimálnym množstvom je asi 1,5 až 2,5 litra tekutín v priebehu dňa, čo závisí aj od hmotnosti konzumenta. Niekto však v snahe vyhnúť sa kolapsu z horúčav si dopraje 4 až 5 litrov. Týmto však riskuje prevodnenie organizmu, pretože srdce a obličky nie sú schopné takýto objem spracovať, až napokon môžu začať zlyhávať.

 

Ani dehydratácia, ani hyponatrémia

Obzvlášť nebezpečné je prevodňovať organizmus, ak sa človek venuje športovým aktivitám. Nadmerné množstvo vody a fyzická záťaž môže viesť k stavu EAH čiže k hyponatrémii. Ide o poruchu v organizme, keď je v tele privysoký pomer soli k vode, čím nebezpečne klesne hladina sodíka a to môže viesť k neurologickým problémom a dokonca až k úmrtiu. V minulosti to dokázali už viaceré prípady vrcholových športovcov, či už cyklistov alebo futbalistov, ktorí prijímali veľké množstvo tekutín. Chceli sa počas fyzickej aktivite, ktorá ich stála veľa síl i potu, vyhnúť dehydratácii, a napokon si spôsobili vážnejší problém. Typickými prejavmi tohto stavu je nevoľnosť, bolesť hlavy a zmätené myslenie, prípadne záchvat až kóma.

Zlatá stredná cesta

Ako vždy, aj v tomto prípade treba zvoliť striedmu alternatívu. Lekári hovoria, že treba piť vtedy, keď človek pociťuje smäd. A podobne v horúcich dňoch, ako panujú teraz, si treba dať každú hodinu tekutý prídel, pokojne postačí aj voda. Druhý variant je dôležitý najmä v prípade detí, na čo musia dohliadnuť rodičia, a tiež starších ľudí, ktorí strácajú prirodzený pocit smädu. Tento problém začína byť dokonca príčinou budovania celoročnej závislosti. Aquaholici sú  presvedčení, že množstvom vody si prečisťujú organizmus a zbavujú sa toxických látok, vďaka čomu budú mať silný imunitný systém a navyše ich pokožka bude pomalšie starnúť. V skutočnosti im môže nadmerný príjem tekutín spôsobiť veľmi rýchlo tráviace i vážnejšie zdravotné ťažkosti.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: everystockphoto.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada