Snežienky si vypestujme sami

06.02.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Pre veľký záujem trhu, pre ktorý zberači a predajcovia stihli zlikvidovať množstvo spoločenstiev tejto rastliny vo voľnej prírody, bola snežienka pred niekoľkými rokmi ohrozeným druhom. Jej zber v lese, v parku či na lúke bol preto prísne zakázaný a previnilcom hrozila vysoká pokuta, v roku 2003 však bola zo zoznamu chránených druhov vyškrtnutá. A hoci si dnes už za kyticu snežienok s výnimkou chránených prírodných území nazbierať môžeme, neznamená to, že budeme plieniť celé spoločenstvá tejto nežnej rastlinky. A máme ešte inú alternatívu - vypestovať si doma vlastný záhon snežienok.

Táto rastlina je z druhov jarných cibuľovín, ktoré potrebujú ľahkú, výživnú a vlhkú pôdu v tôni neskoro pučiacich listnatých stromov. Kvety kvitnú vo februári a v marci, počas leta cibuľky v zemi odpočívajú a v jeseni rozširujú koreňový systém, ktorý je prípravou na vegetačné obdobie na konci zimy. Ak chcem byť úspešní v kultivovaní tohto kvetu, rastlinu si vypestujeme z cibuliek, ktoré zasadíme v septembri alebo v októbri do vlhšej kyprej zeme do hĺbky 5 až 7 cm s rozptylom asi 9 cm. Ideálne je posadiť ich pod krík alebo v blízkosti skaliek či na okraji trvalkových záhonov. Podobne ich môžeme zasadiť aj do väčšieho kvetináča, ktorý umiestnime na terasu alebo balkón. Zima im určite prekážať nebude, skôr naopak. Ale presadiť do črepníka môžeme už vyrastené rastlinky s kvetmi aj s cibuľkami. Najmä, ak si chceme zútulniť interiér a obohatiť ho o tento symbol jari. Aby snežienky vydržali dostatočne dlho, na noc ich vždy umiestnime na balkón alebo terasu. Ak sme si kúpili cibuľky v predstihu, nesmieme ich nechať vyschnúť. Treba ich uskladniť na suchom a tmavom mieste, najlepšie v piesku.

Dôvodom pre pestovanie snežienok je aj krátka životnosť týchto nežných kvetov vo váze. V záhrade alebo v črepníku nás budú tešiť určite dlhšie. Kto by len odolal bielemu koberčeku pod oknami rodinného domu alebo neodolateľne krehkému aranžmánu snehobielych hlavičiek, ktoré vykúkajú z keramického kvetináča.


redakcia Doma a Rada, FOTO:  www.pixabay.com