Prvá pomoc

Pri všetkej opatrnosti nezabránime malým úrazom, ktoré sa stávajú aj v domácom prostredí. Porezaný prst pri krájaní citrónu, vytknutý členok po páde zo schodov, náhle tráviace ťažkosti, zabehnutý kúsok chleba v hrdle, všetko nepríjemné udalosti, ktoré vyžadujú okamžité riešenie, účinnú prvú pomoc. Vieme ju skutočne v konkrétnej situácii poskytnúť? 

(foto: everystockphoto)


Vybrali sme


Články

28.07.2018 12:49

Pozor na prehriatie organizmu

Zdravie a krása – Prvá pomoc   Pri nadmernej teplote môže dôjsť k nebezpečnému prehriatiu a človeku...

Celý článok

—————

18.07.2018 10:21

Zranení morským živočíchom

Zdravie a krása – Prvá pomoc   Na dovolenke pri mori hrozia úrazy spôsobené medúzou, koralmi, rôznymi druhmi...

Celý článok

—————


Keď nás ohrozuje hmyz či medúzy

Leto, školské prázdniny - čas na dovolenku pri mori či na výlet do hôr. V tom prípade musíme rátať aj s rizikami. V prírode sa totiž vyskytujú živočíchy, ktoré by mohli pri priamom kontakte ublížiť. V lese môže uhryznúť vretenica, v mori zase popŕhliť medúza. A nebezpečné býva i prisatie kliešťa alebo bodnutie včelou. Ešteže na štípance, ktoré trápia často deti, existujú účinné domáce recepty. Pozor však na alergiu na bodnutie hmyzom, kedy hrozí anafylaktický šok.


Ako volať prvú pomoc

V prípade akútneho zdravotného problému, ktorý vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, môžeme volať číslo 155, kde sa ozve erudovaný zdravotnícky operátor a pošle sanitku so zdravotníkmi.

Môžeme však volať aj číslo 112. Je to linka tiesňového volania a číslo integrovaného záchranného systému, kde operátor zhodnotí situáciu a podľa charakteru problému presmeruje hovor na políciu, hasičov alebo na rýchlu zdravotnú pomoc.


Keď udrie blesk


Drobné úrazy


Krvácanie z nosa


Boľavý zub


Záchrana pre nos


Kontakt

magazín Doma a Rada


 

WEB pre celú rodinu


Záchvat dýchavice


Poranené oko


Popálili ste si jazyk?


Náhla príhoda