23.11.2016 14:26

Pre pekný i zdravý úsmev dieťaťa

Mamina – Dieťa

 

Každý rodič sa snaží urobiť iba to najlepšie pre svoje dieťa. Preto zvažuje, akú postieľku mu kúpi a aký kočík vyberie. A voľba padne aj v súvislosti s drobnými pomôckami, či už sú to fľaštičky, hračky alebo cumlíky. Možno si každý pri kúpe neuvedomí, že nestačí len moderný dizajn a ľahká údržba. Prvoradým kritériom je zdravie dieťatka.

Sú také pomôcky vo svete bábätiek, ktorými sa mladé mamičky radi pýšia pred priateľkami. Ale sú aj také, ktoré dobre vyzerajú a zároveň zodpovedajú požiadavkám zdravého vývoja malého človiečika. K podobným patria aj pomôcky značky CURAPROX Baby, ktoré sa dostávajú do kontaktu s ústnou dutinou dojčaťa. Kvalitu garantujú renomovaní dentálni odborníci, ktorých dlhoročné skúsenosti sú zárukou skutočnej prevencie a najvyššieho stupňa povedomia o ústnom zdraví. Viaceré výrobky sú navrhnuté tak, aby bol zabezpečený optimálny vývin úst a dýchania detí a aby sa tiež budovali správne návyky v ústnej hygiene.

 

Cumlík, ktorý nenapácha žiadne škody

Herbert Pick je ortodontista z Kufsteinu v Rakúsku. Najlepší cumlík je žiadny cumlík, hovorí. No hoci má jasno v tom, že tou najlepšou možnosťou je vôbec cumlík nepoužívať, uvedomuje si, že „niekedy to bez neho jednoducho nejde.“ Preto vyvinul biofunkčný cumlík CURAPROX Baby, podporuje správny vývin čeľuste a zubov, a teda aj respiračného systému. Vytvára tak najlepšie predpoklady pre optimálny rast dieťaťa. Predáva sa aj s praktickým držiakom, ktorým sa pripne cumlík o horný diel oblečenia bábätka.

U približne dvoch tretín všetkých detí, ktoré používali cumlík, sa vyvinul skrížený alebo otvorený zhryz v dôsledku nesprávneho cumlíka. Teraz už vieme, že nejde iba o estetickú záležitosť – je to predovšetkým zdravotný problém. Deti zasiahnuté abnormalitami čeľuste často vykazujú silnú tendenciu dýchať ústami. To však vedie k nedostatočnému prísunu kyslíka do mozgu a môže to spôsobiť poruchy mentálneho vývinu. „Medzi abnormalitami čeľuste a tendenciou dýchania ústami je jasná spojitosť. Vedie to potom k problémom ako sú nepokojný spánok či poruchy koncentrácie. Zlé držanie tela je v odbornej literatúre tiež považované za následok dýchania ústami, spolu s poruchami reči a koncentrácie, hyperaktivitou a dokonca aj problémami so srdcom.

Táto téma zasiahla doktora Picka najmä vtedy, keď sa skrížený zhryz vyvinul u jeho vlastného syna. „Bral som to ako určitú výzvu. Nielen ako otec, ale aj ako ortodontista. Chcel som vedieť, prečo vzniká skrížený zhryz a ako mu možno predísť.“

Hryzadielko pomáha prerezávať zúbky

Nadja-Marina Kellerhoff je pedostomatologička a spoločne s manželom vedú pedostomatologickú kliniku vo Fribourgu. O svojej práci hovorí s veľkou empatiou, pretože zahŕňa aj nápravu kompletného mliečneho chrupu. Pracuje totiž aj ako konzultantka na Klinike záchovnej stomatológie, prevencie a pedostomatológie na Bernskej univerzite, kde ošetruje deti s vážnym poškodením chrupu. Raz týždenne opravuje zuby – často kompletne celý chrup – detí v predškolskom veku aj tých na základnej škole. Deti musia byť uvedené do anestézie a zákroky trvajú aj niekoľko hodín. Preto jej záleží na tom, aby si ľudia uvedomovali dôležitosť mliečnych zubov: „Mliečne zuby sú základom pre trvalé zuby. Podporujú vývin reči, čeľuste a tváre. Ak sa mliečny zub napadnutý zubným kazom nelieči, následný zápal môže poškodiť aj kosť a trvalý zub pod ňou.“ Práve preto musí byť podľa doktorky Kellerhofovej venovaná mliečnym zubom adekvátna starostlivosť. Ideálne je čistiť ich trikrát denne. „Začať by sa s tým malo hneď od prvého zuba!“

Nadja-Marina Kellerhof vyvinula biofunkčné hryzadielko CURAPROX Baby. Okrem štandardných funkcií má toto hryzadielko zaujímavé bonusy vo forme hrkálky a rôznorodých povrchov, ktoré stimulujú senzomotorické schopnosti dieťaťa. Výnimočnou súčasťou hryzadielka je prípravná zubná kefka, ktorá pripravuje bábätko na skutočné umývanie zubov. Dieťa sa naň vďaka kefkovej časti hryzadielka bude tešiť. To je najlepší spôsob ako zabezpečiť, že aj mliečne zuby ostanú zdravé.

Stomatológ MUDr. Pavol Andel ešte odporúča v čase, keď sa batoľaťu začnú prerezávať zúbky, dať hryzadielko na pol hodiny do chladničky. „V tomto prípade, hoci sa nejedná o chorobný, ale prirodzený stav, ide o zápal. Ak dáme dieťaťu k dispozícii schladený predmet, ten mu ďasná znecitlivie a malé potom nepociťuje bolesť. Používanie bezpečných hryzadielok a podobných pomôcok zároveň pomáha trením tkaniva prerezávať sa zúbku cez ďasno ľahšie,“ hovorí skúsený zubný lekár.

 

Prvá zubná kefka

Adrian Lussi bol v roku 2006 vymenovaný za riaditeľa Kliniky záchovnej stomatológie, prevencie a pedostomatológie na Dentálnej klinike Bernskej univerzity. Podľa tohto odborníka sa charakter práce zubného lekára mení. Kým v minulosti bolo jeho pracovnou náplňou najmä opravovanie zubov v podobe vŕtania a plombovania, dnes a v budúcnosti by mala byť hlavným poslaním zubného lekára prevencia. „V budúcnosti budú zubári venovať viac času zachovaniu zuba a preventívnym liečebným postupom,“ hovorí. Biofunkčné vzťahy – inak povedané to, ako spolu rôzne fyziologické funkcie súvisia a ako zabezpečiť, aby sa vyvíjali optimálne – sú kľúčom k tomuto novodobému smerovaniu stomatológie. „V budúcnosti bude ešte dôležitejšie porozumieť biologickým vzťahom a súvislostiam. Mám na mysli napríklad regeneráciu tkanív či dopad chrupu na ďalšie orgány a ich funkciu.“ Práve kvôli dopadu ústneho zdravia na celkové je nevyhnutné poskytnúť ústnej dutine správnu starostlivosť už odmalička, najneskôr pri prerezávaní prvého zuba.

Profesor Adrian Lussi vyvinul biofunkčnú zubnú kefku CURAPROX Baby, ktorá bola v roku 2013 časopisom Wir Eltern ocenená ako najlepšia detská zubná kefka.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 24.07.2018

Vložil: Lea

Titulok: nuk

Perfektný cumlík sme si teraz kúpili od značky NUK (nuk.cz). Je to cumlík, ktorý tvarovo napodobňuje ženský prsník a tak bábo lepšie upokojuje a neovplyvňuje nepriaznivo kojenie a malý ho prijal okamžite takže aj náš život upokojil :)

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada


 

WEB pre celú rodinu